Zgłoszenie szkody

W chwili, gdy nieoczekiwane zdarzenie niesie ze sobą straty materialne lub inne konsekwencje, jesteśmy tu, by pomóc Ci w każdym kroku tego trudnego procesu. Poniżej znajdziesz informacje, jakie kroki należy podjąć, by zgłosić szkodę i otrzymać odszkodowanie.

zgłoszenie szkody

Etap 1

Zdarzenie

Co należy zrobić w przypadku szkody?

Zachowaj spokój

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest zachowanie spokoju. Incydenty bywają stresujące, ale ważne jest, aby zachować zimną krew i działać rozważnie.

Upewnij się, że nikt nie jest ranny i że sytuacja jest bezpieczna. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy medycznej, niezwłocznie wezwij pogotowie ratunkowe.

Pamiętaj o zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. Jeśli to możliwe, przesuń pojazdy na bok i włącz światła awaryjne, a także postaraj się oznakować miejsce zdarzenia. Warto też upewnić się, że nie ma wycieków paliwa.

Oceń zdarzenie

Działania na miejscu zdarzenia mogą różnić się w zależności od tego, czy miała miejsce kolizja czy wypadek drogowy. W przypadku uczestnictwa w wypadku, czyli sytuacji, w której ktoś na drodze odniósł obrażenia lub zginął, konieczne jest niezwłoczne wezwanie odpowiednich służb ratunkowych, takich jak pogotowie i policja.

Natomiast w przypadku uczestnictwa w kolizji drogowej, w której nie było poważnych obrażeń cielesnych, a jedynie wystąpiły straty materialne, wystarcza zazwyczaj sporządzenie oświadczenia. Oświadczenie powinno zawierać opis zdarzenia oraz dane kontaktowe wszystkich zaangażowanych stron. Pamiętaj, żeby być szczerym i dokładnym.

Kliknij tutaj aby pobrać plik PDF z oświadczeniem o zdarzeniu drogowym. Może okazać się przydatny na wypadek kolizji.

Zadzwoń po Assistance

Usługa Assistance może pomóc w sytuacji, gdy pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy, stanowi zagrożenie lub gdy kierowca nie jest w stanie kontynuować podróży. Jeśli posiadasz wykupioną usługę Assistance, zadzwoń pod numer telefonu swojego ubezpieczyciela z tabeli poniżej.

Etap 2

Niezbędne dokumenty

Jakie dokumenty będą potrzebne do zgłoszenia szkody?

Przygotuj potrzebne dokumenty

Do zgłoszenia szkody potrzebne będą odpowiednie dokumenty. Ich lista może się różnić w zależności od ubezpieczyciela, jednak niezbędne będą:

  • Oświadczenie sprawcy wypadku lub notatka z miejsca zdarzenia
  • Numer konta bankowego, na które zostanie przelana kwota odszkodowania.
  • Zdjęcia uszkodzonego pojazdu, na których widoczne są uszkodzenia oraz numer rejestracyjny pojazdu.

Oświadczenie sprawcy kolizji

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej powinno zawierać następujące dane:

  • Dane sprawcy i poszkodowanego, czyli imiona, nazwisko, adresy zamieszkania i korespondencyjne, serie i numery dowodów osobistych, kategorie, numery oraz serie prawa jazdy.
  • Dane pojazdów uczestniczących w kolizji drogowej, czyli modele i marki pojazdów, numery rejestracyjne i informacje o właścicielach znajdujące się w dowodach rejestracyjnych.
  • Dane dotyczące policy OC sprawcy kolizji czyli nazwę ubezpieczyciela, numer ubezpieczenia oraz okres jego ważności.

Kliknij tutaj aby pobrać plik PDF z oświadczeniem o zdarzeniu drogowym.

Etap 3

Zgłoszenie szkody

Jak poprawnie zgłosić szkodę?

Jak zgłosić szkodę?

Poszkodowany powinien zgłosić szkodę do zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca miał w dniu zdarzenia ważne ubezpieczenie OC.

W przypadku niewielkich szkód możliwe jest skorzystanie z BLS, czyli Bezpośredniej Likwidacji Szkody. W takim przypadku poszkodowany zgłasza szkodę do swojego ubezpieczyciela, a on wypłaca odszkodowanie z OC sprawcy. Należy jednak mieć na uwadze, że z BLS można skorzystać jedynie wtedy, gdy zarówno ubezpieczyciel sprawcy, jak i ubezpieczyciel poszkodowanego przystąpili do programu.

Znajdź ubezpieczyciela

Odszukaj towarzystwo ubezpieczeniowe na liście poniżej i wybierz je, aby przejść na stronę internetową i zgłosić szkodę.

Etap 4

Likwidacja szkody

Ile czasu potrwa wypłata odszkodowania?

Proces likwidacji

Ubezpieczyciel po otrzymaniu zgłoszenia rozpoczyna proces likwidacji szkody. Do oszacowania wysokości odszkodowania często powoływany jest rzeczoznawca komunikacyjny. Po oględzinach pojazdu rzeczoznawca sporządza kosztorys naprawy, który jest następnie przekazywany do ubezpieczyciela.

Wybór opcji odszkodowania

Poszkodowany ma do wyboru dwa warianty likwidacji szkody:

  • Forma bezgotówkowa W tej opcji ubezpieczyciel odpowiada za proces naprawy pojazdu. Poszkodowany nie otrzymuje gotówki na naprawę auta bezpośrednio, lecz może wybrać warsztat, w którym dokonana zostanie naprawa, a na koniec otrzymuje kosztorys naprawy.
  • Forma kosztorysowa Polega na bezpośrednim otrzymaniu gotówki na wskazany rachunek bankowy. Ten wariant daje poszkodowanemu większą swobodę, lecz niesie za sobą pewne ryzyko. Jeśli koszt naprawy okaże się wyższy niż wycena rzeczoznawcy, poszkodowany będzie musiał dopłacić brakującą kwotę z własnej kieszeni.

Czas oczekiwania

Ubezpieczyciel w ciągu 7 dni od zgłoszenia szkody poinformuje poszkodowanego o jej zarejestrowaniu. Może również poprosić o dodatkowe dokumenty lub informacje.

W ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie. Okres ten może się jednak wydłużyć maksymalnie do 90 dni od momentu zgłoszenia, jeśli ubezpieczyciel będzie potrzebował dodatkowych dokumentów lub informacji w celu ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub wysokości szkody.

Odwołanie się od decyzji

Jeśli poszkodowany nie zgadza się z decyzją ubezpieczyciela, może odwołać się od niej lub wystąpić na drogę sądową, z zachowaniem ustawowych terminów przedawnienia. Warto jednak rozważyć skorzystanie z pomocy prawnika, który pomoże w przygotowaniu odwołania.

Najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Zachęcamy do skontaktowania się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy wybrać najlepszą ofertę.